До Всесвітнього дня психічного здоров’я 2020 року

Всесвітній день психічного здоров’я 2020 р.

Всесвітній день психічного здоров’я відзначається за ініціативою Всесвітньої Федерації психічного здоров’я з 1992 року, щороку 10 жовтня.

Головна мета цього дню- підвищення обізнаності про проблеми психічного здоров’я у всьому мире та мобілізація зусиль на підтримку психічного здоров’я. Цей День дає можливість всім зацікавленім сторонам, які працюють над проблемами психічного здоров’я, поговорити про свою роботу та про те, що ще потрібно зробити, щоб охорона психічного здоров’я стала реальністю для людей у ​​всьому світі.

У цьому році Всесвітній день психічного здоров’я припадає на період пандемії COVID-19, яка різко змінила наше повсякденне життя. Минулі місяці стали перевіркою на міцність для працівників охорони здоров’я, які, незважаючи на численні труднощі, продовжують допомагати хворим; для учнів, яким довелося перейти в режим домашнього навчання, майже не спілкуючись з викладачами і однолітками і не розуміючи, що їх чекає в майбутньому; для працюючих людей, які ризикують втратити джерела існування; для величезного числа людей, що потрапили в пастку бідності або гуманітарних криз і майже не захищених від COVID-19; і нарешті, для людей, які страждають на психічні розлади, багато з яких як ніколи гостро відчувають соціальну ізоляцію.

Пандемія привела до зростання попиту на послуги з охорони психічного здоров’я. Важкі втрати, ізоляція, втрата доходу і страх призводять до порушень психічного здоров’я або посилюють вже наявні розлади. Багато людей можуть стикатися з такими проблемами, як підвищені рівні вживання алкоголю і наркотиків, безсоння і тривожні стани. Тим часом, COVID-19 сам по собі може приводити до неврологічних і психічних ускладнень, таким як маячні стану, тривожне збудження і інсульт. Крім того, люди з вже наявними психічними і неврологічними розладами або розладами, викликаними вживанням психоактивних речовин, більш уразливі до інфекції SARS-CoV-2 і можуть піддаватися більш високому ризику важких наслідків і навіть смерті.

Уже відчуваються економічні наслідки пандемії: компанії звільняють співробітників в спробі врятувати бізнес, а багато хто з них просто закриваються. 

Досвід минулих надзвичайних ситуацій вчить нас тому, що людей, які потребують психіатричної та психосоціальної допомоги, в найближчі місяці і роки стане значно більше. Зараз як ніколи важливо вкладати кошти в розвиток національних і міжнародних програм з охорони психічного здоров’я, які вже протягом багатьох років страждають від хронічного недофінансування. 

Саме тому мета кампанії з нагоди Всесвітнього дня психічного здоров’я в цьому році полягає в нарощуванні капіталовкладень в охорону психічного здоров’я. 

Пандемія COVID-19 викликала перебої в наданні медичної допомоги в усьому світі і ще більше ускладнила і без того обмежений доступ до якісних і економічно доступним послуг з охорони психічного здоров’я, особливо в умовах надзвичайних гуманітарних ситуацій і конфліктів. Це в першу чергу викликано такими причинами, як зростання захворюваності і ризику зараження в установах тривалого проживання, зокрема інтернатах і психіатричних лікарнях; введення обмежень на особисте спілкування між людьми; випадки інфікування вірусом серед співробітників психіатричних служб; перепрофілювання психіатричних установ для надання допомоги хворим на COVID-19.

Темою всесвітнього дня психічного здоров’я у 2020 є:

Захистимо психічне здоров’я: час вкладати інвестиції

У зв’язку з проведенням в цьому році Всесвітнього дня психічного здоров’я ВООЗ і її партнери – організація «Разом за психічне здоров’я в усьому світі» і Всесвітня федерація психічного здоров’я – закликають підвищити обсяг ресурсів, що виділяються на цілі охорони психічного здоров’я. В середньому витрати на охорону психічного здоров’я в країнах становлять лише 2% державного бюджету охорони здоров’я. Хоча обсяг допомоги, що надається країнам, що розвиваються на цілі охорони психічного здоров’я, дещо підвищився за останні роки, він жодного разу не перевищив 1% всього обсягу допомоги, що спрямовується на розвиток охорони здоров’я. І це незважаючи на те, що кожен долар США, вкладений в розширення заходів з лікування депресії і тривожного розладу, приносить економічну вигоду в розмірі 5 доларів за рахунок поліпшення показників здоров’я і продуктивності населення.  

Кампанія з нагоди Всесвітнього дня психічного здоров’я, яка , в зв’язку з триваючою пандемією , проводиться в цьому році переважно в онлайн форматі, дає кожному з нас можливість зробити щось позитивне: все ми можемо зробити конкретні кроки по зміцненню власного психічного благополуччя і підтримати рідних і близьких у важкий для них момент; у роботодавців з’являється привід розробити програми забезпечення соціально-психологічного благополуччя працівників; у державних органів – взяти на себе конкретні зобов’язання щодо створення або розширення роботи служб охорони психічного здоров’я; а у журналістів – розповісти світовій спільноті про те, що ще можна і потрібно зробити для надійного захисту психічного здоров’я кожної людини.

 

ВООЗ: головний захід на підтримку психічного здоров’я

В цьому році Всесвітня організація охорони здоров’я вперше проводить глобальну онлайн-акцію, присвячену цій проблемі. В ході акції – головного заходу на підтримку психічного здоров’я – ВООЗ розповість про роботу своїх співробітників по боротьбі з психічними захворюваннями, алкоголізмом і наркоманією в усьому світі . ВООЗ закликає глобальне співтовариство взяти участь в головному заході на підтримку психічного здоров’я – безпрецедентне інформаційно-роз’яснювальному заході в режимі онлайн, учасники якого звернуться з закликом розширити інвестиції в охорону психічного здоров’я на всіх рівнях – від окремих осіб і комерційних структур до країн і громадянського суспільства, з тим щоб світ зміг приступити до заповнення прогалин, зазначених у сьогоднішній доповіді. 

Головна подія, безкоштовна та відкрита для громадськості, буде транслюватися 10 жовтня з 16:00 до 19:00 за центрально-європейським часом по каналах Facebook , Twitter , LinkedIn , YouTube і TikTok і на веб-сайті ВООЗ.

 

За матеріалами ВООЗ

08.10.2020
X