
33-й Конгрес Європейської психіатричної асоціації (European Psychiatric Association
З 5 по 8 квітня 2025 р. в Мадриді (Іспанія) проходив 33-й Конгрес Європейської психіатричної асоціації (European Psychiatric Association, EPA). Конгрес є важливою подією для професіоналів у сфері психічного здоров’я
Основною темою Конгресу цього року є «Реальні рішення у сфері психічного здоров’я», які спрямовані на впровадження інноваційних підходів у практику.
В рамках Конгресу 5 квітня 2025 р. відбувся 11-й форум Європейської психіатричної асоціації. Його тема – «Спільноти догляду та робочі середовища: Перетворення політики на дії для психічного здоров’я в Європі». Учасники форуму обговорювали адаптацію систем охорони здоров’я та робочих середовищ країн-учасників для пріоритетного забезпечення психічного здоров’я.
Конгрес складається з пленарних засідань, наукових презентацій, дебатів та інтерактивних сесій. Учасники мають можливість обмінюватися досвідом та ідеями.
Однією з форм роботи Конгресу є пленарні лекції. Пленарні лекції – переважно теоретичні та дослідні, з сильним науковим акцентом, їх читають провідні психіатри, науковці та інші фахівці у галузі психічного здоров’я.

Під час Конгресу. Керівники національних психіатричних асоціації Європи
06 квітня 2025 року в секції «Політика в галузі психічного здоров’я» під модеруванням проф. Герта Дома (Бельгія) Директором Інституту психіатрії Київського національного університету імені Тараса Шевченка д-ром мед. наук професором Іриною Пінчук була прочитана пленарна лекція «Психіатрія за часів кризи – quo vadis? Психічне здоров’я та війна: роль Комісії з психіатрії журналу Lancet у питаннях психічного здоров’я в Україні».
Доповідач відмітила, що як внаслідок російського вторгнення до Східної України та Криму у 2014 році, так і війни, що почалася у лютому 2022 року, Україна зіткнулася з великими руйнуваннями, численними жертвами, масовим переміщенням людей та значною психологічною травмою. Ці події чинили тиск на охорону здоров’я і, зокрема, системи охорони психічного здоров’я, які були погано підготовлені до того, щоб справлятися з такими стресами.
Комісія була створена в лютому 2023 року, що збіглося з першою роковиною російських атак. Професор Ірина Пінчук очолила Комісію з психіатрії журналу Lancet з питань психічного здоров’я в Україні, а професори Норберт Скокаускас та професор Беннетт Левенталь стали співголовами Комісії. Комісія об’єднала 40 експертів у галузі психічного здоров’я, економіки, права та науки з 12 країн, які були сформовані у п’ять робочих груп (клінічні послуги, клінічне навчання, дослідження, судова експертиза та юридичний захист, а також фінанси). Комісія рекомендує модель поетапного догляду, в якій послуги низької інтенсивності надаються неспеціалізованим персоналом, який пройшов належну підготовку, інтегрованим у первинну медичну допомогу, доповненим цифровими інструментами, і все це спрямоване на переміщення людей з інституційних до громадських служб; розвиток багатопрофільної дослідницької інфраструктури в галузі психічного здоров’я, яка адекватно фінансуватиметься та спочатку буде зосереджена на таких актуальних проблемах, як посттравматичний стресовий розлад, вплив війни на українців та інноваційні моделі обслуговування для України; зміни у політиці та законодавстві; збільшення видатків України на психічне здоров’я до 4,5% від загальних витрат на охорону здоров’я.
Комісія журналу Lancet підтримує цілі України щодо припинення війни, надання громадянам науково обґрунтованих послуг та приєднання до світової спільноти з покращеними ресурсами клінічної освіти, досліджень, правових структур, фінансування та догляду.